Mąka chlebowa wyróżnia się charakterystycznym białym kolorem, nieco ciemniejszym od mąki pszennej jasnej. Kolor mąki zależny jest od zawartości składników mineralnych, białka oraz witamin. Mąka chlebowa przeznaczona jest – jak nazwa wskazuje – do wypieku chleba i wyrobów cukierniczych. Wykorzystywana jest również jako składnik makaronów, ciast, pizzy, pierogów, tostów i podpłomyków. Innymi słowy nadaje się praktycznie do wszystkiego. Co jest istotne przy jej wyborze to typy, które zostały szczegółowo opisane w poniższych akapitach. Wszystkie mąki chlebowe zawierają gluten, zatem nie są one odpowiednie dla alergików – ci powinni rozważyć propozycje alternatywne – takie jak mąka owsiana czy gryczana.

Typy mąki chlebowej

Mąka chlebowa to nic innego jak uproszczona nazwa kilku najczęściej stosowanych typów mąki: 750, 800, 950, 1400, 1850, 2000. Typ mąki oznacza zawartość składników mineralnych oraz błonnika w mące. Dla przykładu: mąka typu 750 zawiera ich jedynie 0,75%, a mąka typu 2000 – kilkukrotnie więcej – 2%. Który typ mąki wybrać, aby otrzymać wypieki satysfakcjonującej jakości? Do wyboru, mamy kilka typów mąki chlebowej, a dokładniej:

  • Mąka tortowa – nazywana też jako pszenna jasna – o najniższej zawartości składników mineralnych. Jest oznaczona typami 400, 450 i 500. Używane są najczęściej do wypieku lekkich ciast np. biszkoptów. Mąka typu 500 (krupczatka, wrocławska, poznańska) zapewni lepszą konsystencję kruchych ciast. Można z niej ulepić pizzę, pierogi, przygotować sos i zasmażkę.
  • Mąka bułkowa – typy 550 i 650. 550 sprawdzi się przy wypieku blinów, placków oraz do wyrobu makaronu. 650 może stanowić bazę do ciast takich jak piernik, murzynek, a także bułek. Podobnie jak mąka tortowa – nada się do zasmażek i sosów.
  • Mąka pszenna – chlebowa – to w szerszym znaczeniu wszystkie mąki produkowane z pszenicy oraz żyta. Nazywa się tak również mąki typu 750 oraz 850 przeznaczone głównie do wypieku chleba i pizzy. Jest lekko ciemniejsza od mąk niższego typu. Dzięki niej przy wypieku chleba uzyskamy charakterystyczny smak i kolor. Może stanowić zakwas oraz wyściółkę foremki.
  • Mąka żytnia – sitkowa – typ 1400 – w umiarkowanym stopniu jest zanieczyszczona otrębami. Używa się jej głównie do produkcji chleba sitkowego.
  • Mąka pszenna – graham – typ 1850 – jest pełnoziarnistą mąką pochodzącą z przemiału pełnych ziaren. Dzięki niskiemu stopniowi przetworzenia, jest bogata w składniki odżywcze, błonnik, a jednocześnie zachowuje delikatniejszy smak od mąki razowej typu 2000. Wykorzystanie znajdzie w kuchni u osób będących na diecie, a także szukających alternatywy dla klasycznej, jasnej mąki.